Przecież ja nie brałem kredytu…

2022.01.10

Czy masz pewność, że ktoś właśnie w tej chwili nie wyłudza pieniędzy na twoje nazwisko? To prowokujące pytanie ma sens, bo jest w błędzie ten, kto sądzi, że kradzież danych osobowych go nie dotyczy. Na szczęście większość z nas zdaje sobie sprawę z rosnącego niebezpieczeństwa kradzieży danych i wykorzystania ich przez oszustów. Warto jednak raz jeszcze zwrócić uwagę na to zagrożenie i przypomnieć o sposobach ochrony swojej tożsamości.

Cykliczne badanie „Cyberbezpieczeństwo Polaków” realizowane na zlecenie Biura Informacji Kredytowej potwierdza, że rośnie świadomość niebezpieczeństwa kradzieży danych osobowych i zaciągnięcia na nie przez cyberprzestepców zobowiązania. Nadal jednak niemal połowa rodaków nie wie, co mogłoby sprawić, by zyskali poczucie bezpieczeństwa swoich finansów, a 3 na 4 osoby nie korzystają z żadnych narzędzi i usług ostrzegających przed wyłudzeniem.

Pomysłowi oszuści

Media nieustannie informują o różnorodnych działaniach cyberprzestepców, którzy stosując socjotechniki skłaniają swoje ofiary do podania danych pozwalających na kradzież ich tożsamości lub do skorzystania ze stron kontrolowanych przez oszustów, co umożliwia im przejęcie dostępu do bankowości elektronicznej. Jedną z najbardziej popularnych metod jest phishing, czyli podszywanie się pod legalne firmy, stosowanie nazw stron internetowych i adresów e-mail łudząco przypominających autentyczne. Bardzo często oszuści wabią też swoje ofiary, oferując im super okazje. Według przesyłanej informacji wystarczy tylko wykonać określone czynności i już można cieszyć z wielkich zysków, odebrać wygraną nagrodę czy kupić w bardzo atrakcyjnej cenie pewną rzecz.

Zupełnie odrębny problem, to wyciek danych osobowych z różnych firm i instytucji. Dochodzi do tego w wyniku działań przestępców, którzy włamują się na zaatakowane serwery i kradną stamtąd wrażliwe dane lub w wyniku niefrasobliwości pracowników, którzy wypuszczają do sieci informacje o klientach przy okazji udostępniania innych materiałów.

Trudno się więc dziwić, że ponad połowa Polaków zapytana o główne emocje towarzyszące zjawisku wyłudzeń, w tym kredytowych, wskazuje na strach.

Zwalczyć strach przed wyłudzeniem

Choć mamy świadomość skali wyłudzeń, rodzajów i konsekwencji zagrożeń, związanych z kradzieżą danych, to nadal za mało przezornie i niewystarczająco aktywnie korzystamy z prewencyjnych nowoczesnych narzędzi, które automatycznie zadbają o ochronę naszych pieniędzy. Pomimo nagłaśniania oszustw z wykorzystaniem podstępnych socjotechnik, a także informacji o wyciekach lub włamaniach do baz różnych instytucji, mało kto korzysta z narzędzi i usług ostrzegających przed wyłudzeniem. Do skorzystania z nich motywuje nas dopiero sytuacja, gdyby sami padniemy ofiarą oszustwa lub dotknie to kogoś z naszych najbliższych lub znajomych.

Jednym z narzędzi ostrzegającym przed wyłudzeniem są alerty BIK, pozwalające zareagować na tyle szybko, by zatrzymać wyłudzenie lub uniemożliwić złodziejowi zaciąganie kolejnych kredytów lub pożyczek na nasze dane.

Ochrona przed oszustwem

Alerty BIK to automatyczne ostrzeżenia sms lub e-mail, które otrzymamy dokładnie w chwili, gdy jakaś instytucja finansowa będzie chciała udzielić kredytu (pożyczki) na nasze dane. Informację dostaniemy również wtedy, gdy pojawi się nowe zobowiązanie przypisane do naszych danych lub opóźnienie w płatności raty.

Alert BIK zadziała też w sytuacji, kiedy będziemy sprawdzani w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor. Po zawarte w nim informacje sięgają dostawcy różnych usług (np. Internetu, płatnej telewizji, serwisów rozrywkowych), czy operatorzy sieci komórkowych. Dlatego dzięki alertowi BIK dowiemy się również m.in. o próbie wyłudzenia abonamentu komórkowego lub drogiego smartfona na nasze dane.

Alerty BIK

Warto zadbać o bezpieczeństwo swoich danych, zarejestrować się na www.bik.pl i zapobiegliwie uruchomić Alerty BIK. W informacji wygenerowanej w momencie zajścia zdarzenia objętego alertem widnieje data oraz nazwa instytucji, w której składany jest wniosek oraz numer infolinii BIK. Warto od razu na niego zadzwonić i wyjaśnić sytuację, skorzystać ze wsparcie doradców. W przypadku wyłudzenia, BIK pomaga klientowi w następujący sposób: wskazuje kroki jakie należy wykonać, wysyła wzory pism i pośredniczy w przekazaniu informacji do instytucji, w której posłużono się danymi klienta.

Alerty BIK to rozwiązanie, które raz włączone działa 12 miesięcy, 24h na dobę i niczym sygnał ostrzegawczy pomaga wyprzedzić złodzieja. Ostrzeżenie, które działa natychmiast uratuje nas przed nieprzyjemnymi konsekwencjami wyłudzenia na skradzione dane.

Rodzinna ochrona

Nie wszyscy w równym stopniu potrafią właściwie zatroszczyć się o ochronę przed wyłudzeniem, gdy ich dane wpadną w niepowołane ręce. Dlatego powstała Oferta Rodzinna BIK. Jest ona adresowana do osób, które chcą zabezpieczyć przed wyłudzeniami nie tylko siebie, ale też swoich bliskich. Mogą to być rodzice lub teściowie, partner lub partnerka, ale także dorosłe dziecko. Kluczową osobą w tej opcji jest osoba, która podejmuje się roli opiekuna „grupy rodzinnej”. Inicjując grupę, opiekun może zaprosić do niej cztery pełnoletnie osoby, które chce otoczyć opieką. Dzięki temu, będzie otrzymywał Alerty BIK ostrzegające o wyłudzeniu na dane swoje i chronionych bliskich a każdy z nich otrzyma informację o zdarzeniach dotyczących jego samego.

Chcąc skorzystać z oferty rodzinnej, swoje konto na portalu BIK muszą mieć zarówno opiekun, jak i jego podopieczni. Konieczne jest także zweryfikowanie tożsamości przez każdą z osób. Choć wymaga to nieco wysiłku, warto się na niego zdobyć, gdyż konto w BIK umożliwia też bardzo szybkie i proste zastrzeganie dowodu osobistego, jeśli podejrzewamy, że nasze dane wpadły w ręce przestępców. Wystarczy jedno kliknięcia, by wyłączyć z obiegu dokument tożsamości i tym samym uniemożliwić wykorzystanie go do zaciągnięcia kredytu, pożyczki czy podpisania innej umowy przez oszusta.

Mądry Polak przed szkodą

Znane powiedzenie mówi: mądry Polak po szkodzie. Nie warto dołączać do grona tych, którzy mogą się pod nim podpisać. Lepiej podjąć działania prewencyjne, które uchronią przed skutkami kradzieży tożsamości czy wycieku naszych danych i wykorzystania ich przez oszustów. Nie stracimy w ten sposób pieniędzy i zaoszczędzimy sobie stresów.

Potrzebujesz gotówki?

Bank odmówił Ci kredytu? Sprawdź jak możemy Ci pomóc! Korzystanie z naszych usług oznacza minimum formalności, uzyskanie rzetelnych porad i atrakcyjnych ofert.


Notowanie z: 2022-01-19
USD 4.0051 0.07
EUR 4.5368 0.02
CHF 4.3731 0.23
GBP 5.4416 0.25
Nasi Partnerzy