Wyższe wypłaty podczas zakupów

2022.09.13
Wyższe wypłaty podczas zakupów

Najpierw Mastercard a potem Visa zdecydowały o podniesieniu od 1 września 2022 r. limitów wypłat w ramach usługi cashback. Obecnie posiadacze kart obu organizacji mogą wypłacić podczas zakupów maksymalnie tysiąc złotych. Problem w tym, że w sklepowych kasach nie zawsze są pieniądze, bo coraz więcej osób płaci bezgotówkowo.

Obowiązujący system rozliczeń między poszczególnymi uczestnikami obrotu bezgotówkowego nie jest korzystny dla operatorów bankomatów, którzy otrzymują stałą opłatę za każdą wypłatę niezależnie od pobieranej kwoty. W tej sytuacji naturalne jest dążenie do wprowadzenia limitów wypłat. Najpierw, na początku pandemii koronawirusa, pod pretekstem zapewnienia dostępu do gotówki dla wszystkich chętnych, wprowadzono limit 1000 zł, a w sierpniu br. Euronet poinformował, że z jego urządzeń można maksymalnie wypłacić 800 zł.

Ubywa bankomatów, przybywa terminali płatniczych

Wyraźna jest też tendencja do ograniczania liczby bankomatów, których ubywa niemal z każdym kwartałem i obecnie tego typu urządzeń jest w Polsce nieco ponad 20 tys. Na drugim biegunie rozwoju jest usługa cashback, która oznacza możliwość wypłaty pieniędzy podczas zakupów. Punktów, w których można z niej skorzystać dynamicznie przybywa i obecnie jest ich blisko 280 tys. Dzieje się tak, gdyż coraz więcej przedsiębiorców dostrzega korzyści z płatności bezgotówkowych i instaluje u siebie nowoczesne, wielofunkcyjne terminale płatnicze.

Choć w IV kw. 2021 r. średnia wypłata zrealizowana w ten sposób wynosiła 140 zł, to Mastercard i Visa od kilku miesięcy zabiegali w Narodowym Banku Polskim o podwyższenie dostępnych dotąd limitów, które wynosiły 300 zł w przypadku kart z logo Visa i 500 zł dla „plastików” Mastercard. Motywowano to istnieniem grupy klientów zainteresowanej wypłacaniem wyższych kwot. Prawdopodobnie chodzi o przedsiębiorców, którzy z różnych względów chcą lub muszą mieć dostęp do gotówki. Stąd dążenie, by zrównać limity wypłat podczas zakupów z tymi obowiązującymi w bankomatach.

Gdy Euronet obniżył kwoty dostępne w jego urządzeniach, a NBP zgodził się na wypłaty podczas zakupów do tysiąca złotych, to bankomaty stały się jeszcze mniej atrakcyjne.

Zasady wypłaty

Przypomnijmy, że aby skorzystać z usługi (Visa nazywa ją cashback, Mastercard Płać kartą i wypłacaj, a NBP wypłatą sklepową) klient musi zapłacić za zakupy kartą płatniczą, a następnie zasygnalizować kasjerowi chęć wypłaty gotówki. Transakcję należy potwierdzić kodem PIN. Aktualnie w większości punktów wypłata możliwa jest w ramach transakcji stykowej, ale w szybkim tempie rośnie liczba placówek, w których pieniądze można wypłacić podczas płatności zbliżeniowej.

Kłopot jedynie w tym, że coraz mniej osób płaci gotówką i na dodatek coraz mniejsze kwoty. Popularność obrotu bezgotówkowego sprawia, że jeszcze przed podniesieniem limitów wypłat zdarzały się sytuacje, gdy w sklepowej kasie nie było dość pieniędzy, by klient mógł wypłacić oczekiwaną kwotę.

Potrzebujesz gotówki?

Bank odmówił Ci kredytu? Sprawdź jak możemy Ci pomóc! Korzystanie z naszych usług oznacza minimum formalności, uzyskanie rzetelnych porad i atrakcyjnych ofert.


Notowanie z: 2024-02-26
USD 3.9710 0.21
EUR 4.3092 0.16
CHF 4.5089 0.04
GBP 5.0368 0.12
Nasi Partnerzy