Rosną długi seniorów

2018.09.30
Rosną długi seniorów

Zadłużenie seniorów – przeterminowane kredyty i pożyczki oraz  nie zapłacone w terminie rachunki, to już 7,3 mld zł – podają Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor i Biuro Informacji Kredytowej. Zadłużonych jest 345 tys. osób, które ukończyły 64 r.ż. Rekordzistka ma do spłaty 7,8 mln zł.

I półrocze br. było bardzo złe dla seniorów pod względem ich kondycji finansowej. Liczba zadłużonych osób w podeszłym wieku rosła dwa razy szybciej, niż liczba dłużników w innym wieku. Bardzo niepokojące jest również tempo wzrostu kwoty ich zadłużenia Płatności osób powyżej 64 r.ż. opóźnione ponad 30 dni dla kwot przekraczających 200 zł wobec jednego wierzyciela wzrosły aż o 0,6 mld zł (dla porównania – zaległości młodszych dłużników wzrosły zaledwie o 3,82 mld zł). Najczęściej są to długi wobec banków i firm pożyczkowych. W dalszej kolejności nie zapłacone w terminie rachunki za telefon (wiele z nich wiążę się z dzwonieniem z telefonów stacjonarnych do dzieci czy wnuków mieszkających za granicą), prąd, gaz, wodę oraz czynsz.

Średnie zadłużenie seniora wpisanego do rejestru dłużników wynosi 21,23 tys. zł. Rekordzistka ma do spłaty 7,8 mln zł.

Pożyczki na leczenie

Firma ARC Rynek i Opinia, na zlecenie BIG InfoMonitor, sprawdziła na co seniorzy pożyczają pieniądze i jakie są ich priorytety przy dokonywaniu płatności. Okazało się, że zdecydowaną większość pożyczek, osoby w podeszłym wieku zaciągają, by pokryć koszty leczenia i kupna leków. To są także ich priorytety przy wydatkach. Zdarzają się też pożyczki, którymi seniorzy wspomagają rodzinę.

Potrzeby finansowe seniorów skłaniające ich do brania kredytów i pożyczek przekładają się na sposób spędzania czasu przez osoby w podeszłym wieku. Najczęściej oglądają one telewizję, czytają książki, zajmują się domem czy ogrodem oraz spotykają się ze znajomymi  i opiekują się wnukami. Na dalsze podróże czy korzystanie z oferty placówek kultury decyduje się bardzo niewielu seniorów.

Kłopoty dla bliskich

Warto wiedzieć, że długi pozostawione przez zmarłego przechodzą na jego spadkobierców do wartości odziedziczonych aktywów (np. mieszkanie, samochód). Możliwe jest też przyjęcie spadku w całości (po złożeniu stosownego oświadczenia) i wtedy spadkobierca odpowiada za wszystkie długi zmarłęgo.

Przedstawiciele firm windykacyjnych zalecają, by dłużnicy czy ich spadkobiercy nie unikali z nimi kontaktów, by podejmowali rozmowy na temat możliwości spłaty zadłużenia, rozłożenia go na raty.

Potrzebujesz gotówki?

Bank odmówił Ci kredytu? Sprawdź jak możemy Ci pomóc! Korzystanie z naszych usług oznacza minimum formalności, uzyskanie rzetelnych porad i atrakcyjnych ofert.


Notowanie z: 2019-04-19
USD 3.8058 -0.03
EUR 4.2794 0.07
CHF 3.7542 0.11
GBP 4.9447 -0.01
Nasi Partnerzy