Pożyczki na rozwój turystyki

2021.04.02
Pożyczki na rozwój turystyki

Bank Gospodarstwa Krajowego prowadzi w trybie ciągłym nabór wniosków o pożyczkę w ramach projektu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka. Mogą być z niego finansowane działania w branży turystycznej i okołoturystycznej podejmowane przez mikro, małe i średnie firmy. Warto sięgnąć po te pieniądze.

Jedną z barier rozwoju niewielkich firm jest brak dostępu do tanich pożyczek, z których można sfinansować pomysły ich właścicieli. Bariera odpowiedniego wkładu własnego czy konieczność przedstawienia różnych zabezpieczeń, często uniemożliwiają realizację ciekawych inicjatyw. Propozycja Banku Gospodarstwa Krajowego jest sposobem na pokonanie tych trudności.

Przeznaczenie środków

Niskooprocentowane pożyczki o wartości do 500 tys. zł są finansowane ze środków Ministra Finansów oraz funduszy polityki regionalnej. Mogą być przeznaczone na wydatki inwestycyjne oraz inne potrzeby w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Można z nich sfinansować m.in.:

  • budowę czy rozbudowę obiektu noclegowego lub gastronomicznego,
  • stworzenie lub rozwinięcie infrastruktury sportowo-rekreacyjnej,
  • rozpoczęcie czy poszerzenie produkcji/sprzedaży produktów ekologicznych, regionalnych lub tradycyjnych
  • podniesienie jakości i różnorodności świadczonych usług.

Przepisy pozwalają, by pozyskane środki wydać na bieżące potrzeby firmy, wykorzystać je na działania promocyjno-marketingowe związane z projektem, który jest głównym przedmiotem finansowania, a także na rozwój usług związanych z wykorzystaniem technik informacyjno-komunikacyjnych (np. e-turystyka).

Warunki finansowania

Maksymalna kwota pożyczki może wynieść 500 tys. zł, a okres jej spłaty 7 lat. Oprocentowanie jest stałe i znacznie niższe od tego oferowanego przez banki (aktualnie wynosi 0,0375 lub 0,075%), warunki spłaty uwzględniają sezonowy charakter działalności.

BGK nie pobiera opłat i prowizji za udzielenie oraz obsługę pożyczki, możliwa jest karencja (odroczenie) w spłacie rat.

Przedsiębiorcy prowadzący działalność nie dłużej niż 2 lata oraz ze statusem Miejsca Przyjaznego Rowerzystom ze Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo mogą liczyć na niższe oprocentowanie oraz nie muszą posiadać wkładu własnego.

Warto dodać, że szczególne warunki oferowane są dla firm dotkniętych trudną sytuacją ze względu na pandemię COVID-19. Ich właściciele mogą liczyć na 6-miesięczne wakacje kredytowe (odroczenie rat kapitałowych lub kapitałowo-odsetkowych) i mogą przeznaczyć całą kwotę na pokrycie bieżących wydatków.

Gdzie i jak skorzystać?

Pożyczki udzielane są przez instytucje finansujące współpracujące z BGK. Można w nich nie tylko złożyć wniosek o finansowanie, ale także uzyskać pomoc w jego wypełnieniu. Doradcy chętnie doradzą w wyborze właściwego zabezpieczenia, udzielą odpowiedzi na pytania i wątpliwości nurtujące przedsiębiorcę.

W Województwie Podkarpackim informacje i wsparcie można uzyskać w dwóch miejscach:

Polska Fundacja Przedsiębiorczości – Oddział w Rzeszowie

ul. Mickiewicza 11 p. 303, 35-065 Rzeszów

e-mail: podkarpackie@pfp.com.pl
tel. 538 516 948

Agencja Rozwoju Regionalnego "MARR" S.A. 

ul. Chopina 18, 39-300 Mielec

e-mail: marr@marr.com.pl

Warto brać przykład

Z tego typu pożyczek skorzystało już ok. 600 firm z terenu Polski Wschodniej. Warto poznać ich historie, przeczytać o ich doświadczeniach. Być może będzie to inspiracją do napisania własnego wniosku, realizacji ciekawego pomysłu.

Potrzebujesz gotówki?

Bank odmówił Ci kredytu? Sprawdź jak możemy Ci pomóc! Korzystanie z naszych usług oznacza minimum formalności, uzyskanie rzetelnych porad i atrakcyjnych ofert.


Notowanie z: 2021-04-20
USD 3.7826 0.05
EUR 4.5509 0.06
CHF 4.1295 0.08
GBP 5.2714 -0.15
Nasi Partnerzy