Policz i nie przelicz się

2021.09.16
Policz i nie przelicz się

To hasło kampanii społecznej Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w której ostrzega on przed ryzykiem utraty oszczędności oraz apeluje o rozważne podejmowanie decyzji inwestycyjnych i finansowych. Trzeba bowiem pamiętać, że ryzyko wiąże się z każdą inwestycją. Jest tym większe, im wyższego zysku oczekujemy oraz im mniej przemyślane decyzje podejmujemy.

– Obecna sytuacja społeczno-gospodarcza skłania konsumentów do zwiększonej aktywności inwestycyjnej. Decyzjom finansowym i inwestycyjnym towarzyszą bardzo realne ryzyka, o których jako konsumenci potrafimy zapominać, w szczególności gdy jesteśmy kuszeni rzekomo atrakcyjnymi ofertami. Zanim zainwestujesz swoje oszczędności lub zaciągniesz wieloletnie zobowiązania finansowe przeanalizuj zagrożenia, uwzględnij zmianę warunków oraz Twojej sytuacji materialnej. Przeanalizuj wszystkie koszty, uwzględnij wzrost stóp referencyjnych oraz różne scenariusze, które mogą doprowadzić do spadku wartości Twojej lokaty kapitału. Następnie odpowiedz sobie na pytanie: ile możesz stracić, czy zachowasz płynność finansową i czy będziesz w stanie spłacać raty za parę lat – zachęca Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Spoty kampanii Prezesa UOKiK „Policz i nie przelicz się!” ostrzegają przed realną stratą zainwestowanych środków oraz zwracają uwagę na ryzyko braku możliwości spłaty kredytu w przypadku podwyżki stóp procentowych, a także spadku wartości nieruchomości jako przedmiotu zabezpieczenia kredytu.

Inwestowanie

Zmiany poziomu inflacji, a także niskie oprocentowanie depozytów mogą skłaniać konsumentów do poszukiwania wyżej oprocentowanych form zarabiania i oszczędzania, takich jak giełda, fundusze inwestycyjne, obligacje korporacyjne czy też kryptoaktywa. Przed lokowaniem środków finansowych konsumenci powinni policzyć, ile pieniędzy przeznaczają na bieżącą konsumpcję oraz określić kapitał, jaki mogą przeznaczyć na inwestowanie. Nie bez znaczenia jest również ocena ryzyka i dywersyfikacja narzędzi, które mają pomnożyć nasze oszczędności.

– Najważniejsze jest zachowanie czujności przy wyborze przedmiotu inwestycji. Dziś wielu przedsiębiorców próbuje przekonywać konsumentów, że to właśnie dzięki współpracy z nimi będą mogli dobrze zarobić na inwestycji. Przestrzegamy konsumentów przed podejmowaniem pochopnych decyzji. Każda inwestycja, szczególnie ta obiecująca atrakcyjny zysk przy rzekomo niewielkim ryzyku, jutro może przynieść realną stratę. Warto dokładnie policzyć, czy np. będziemy w stanie pogodzić się z tymczasowym spadkiem lub utratą oszczędności – mówi Prezes Chróstny.

Zakup nieruchomości

Obawy konsumentów o spadek wartości ich oszczędności, a także niskie oprocentowanie kredytów, mogą skłaniać do inwestowania w nieruchomości. Prezes UOKiK zwraca uwagę, że takie inwestycje także mogą stanowić istotne zagrożenie dla interesów konsumentów.

– Myśląc o zakupie nieruchomości na kredyt, konsumenci muszą pamiętać, że w przyszłości ceny nieruchomości mogą się obniżyć, a stopy procentowe wzrosnąć. W efekcie raty kredytu będą o wiele wyższe, a wartość nieruchomości będącej zabezpieczeniem kredytu – może być niższa. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na postanowienia umowy kredytowej, określające kroki, jakie w takiej sytuacji może podjąć bank kredytujący zakup nieruchomości – zwraca uwagę Tomasz Chróstny.

Decydując się na inwestycję w nieruchomość, należy zatem dokładnie przeanalizować nie tylko ofertę inwestycyjną, ale także własną sytuację finansową i możliwości w perspektywie kilku lat.

Zanim zdecydujesz – policz i nie przelicz się!

Nie podejmuj pochopnych decyzji i nie działaj pod wpływem emocji – dokładnie i na chłodno przeanalizuj zyski i ryzyka.
Nie decyduj się na inwestycję w momencie, gdy jesteś zadłużony – rozważ, czy to nie jest dobry moment na wcześniejszą spłatę zobowiązań finansowych skoro dysponujesz nadwyżką pieniężną.
Inwestuj rozsądnie, czyli w miarę własnych możliwości, przeznaczając tzw. wolne środki, a nie te istotne, zarezerwowane na cele życiowe.
Przeanalizuj obecną sytuację, ale przygotuj także plan działania na przyszłość, uwzględniając możliwość spadku dochodów.
Dywersyfikuj swoje finanse – nie inwestuj wszystkiego w jedną inwestycję, pamiętaj również o potrzebie utrzymania płynności finansowej.
Pamiętaj, to Ty zarządzasz swoimi finansami i to Ty poniesiesz wszystkie konsekwencje nieprzemyślanych decyzji – nigdy nie podejmuj decyzji pod wpływem impulsu.

Potrzebujesz gotówki?

Bank odmówił Ci kredytu? Sprawdź jak możemy Ci pomóc! Korzystanie z naszych usług oznacza minimum formalności, uzyskanie rzetelnych porad i atrakcyjnych ofert.


Notowanie z: 2021-10-27
USD 3.9723 0.01
EUR 4.6085 0.03
CHF 4.3200 0.11
GBP 5.4693 0.04
Nasi Partnerzy