Pandemia zmienia rynek nieruchomości

2020.11.12
Pandemia zmienia rynek nieruchomości

Z badania przeprowadzonego przez Wirtualną Polskę i portal Extradom.pl wynika, że pandemia koronawirusa wpłynęła na rodzaj nieruchomości jakimi są zainteresowani Polacy. Coraz więcej osób rezygnuje z zakupów w miastach i rozważa wyprowadzkę na wieś.

Mieszkanie czy dom?

60% ankietowanych stwierdziło, że obecna sytuacja epidemiczna nie wpłynęła na ich plany dotyczące zakupu mieszkania, a 14% przyznało, że zdecydowała się odłożyć transakcję na później. Dla tych, którzy finalizują zakup, coraz większe znaczenie ma, by lokum posiadało balkon lub ogródek.

Pandemia ma wpływ na decyzje zakupowe osób pracujących zdalnie. 20% z nich przyznało, że planuje kupić większe mieszkanie, a 12% jest zdecydowanych na szybkie sfinalizowanie transakcji.

Ciekawie wyglądają też wyniki badania wśród planujących budowę lub zakup domu jednorodzinnego. W przypadku 63% z nich pandemia nie na wpływu na realizację planów. Blisko 10% ankietowanych stwierdziło, że postanowiło opóźnić swoje działania. Podobny odsetek ankietowanych przyznał, że pierwotnie planowało kupić mieszkanie.

Blisko połowa pytanych twierdziła, że woli zamieszkać w domu ze względu na własne podwórko bądź ogród. Dla znaczącej części badanych (32%) decydującym motywem budowy jest posiadanie już działki budowlanej. Inni (47%) wskazują na większą przestrzeń w domu i wokół niego.

Coraz dalej od miasta

Agenci nieruchomości zwracają uwagę, że klienci nie tylko oczekują, by lokum posiadało balkon lub ogródek, ale coraz częściej decydują się na wyprowadzkę z miasta. Sprzyja temu coraz lepsza infrastruktura drogowa, dostęp do szerokiej i na wysokim poziomie oferty oświatowej także w mniejszych miejscowościach oraz możliwości techniczne i zmiana nastawienia pracodawców do pracy zdalnej. Zdaniem ekspertów uporządkowanie kwestii formalnych związanych z realizacją zadań służbowych na odległość będzie sprzyjało wybieraniu nieruchomości w coraz większej odległości od miast.

Potrzebujesz gotówki?

Bank odmówił Ci kredytu? Sprawdź jak możemy Ci pomóc! Korzystanie z naszych usług oznacza minimum formalności, uzyskanie rzetelnych porad i atrakcyjnych ofert.


Notowanie z: 2020-12-01
USD 3.7111 -1.03
EUR 4.4585 -0.29
CHF 4.1093 -0.37
GBP 4.9574 -0.75
Nasi Partnerzy