Oszustwa na Blik

2019.04.13
Oszustwa na Blik

Szybki rozwój płatności mobilnych i portali społecznościowych podsunął cyberprzestępcom nowy pomysł na wyłudzanie pieniędzy. Oszuści podszywają się pod znajomych osób, do których piszą i proszą je o szybkie pożyczenie niewielkiej sumy na krótki czas. Twierdząc, że sprawa jest pilna, proszą o przesłanie kodu Blik, by mogli wypłacić pieniądze z bankomatu. Podobną formę płatności proponują kupującym na portalach społecznościowych.

Informację o tej nowej metodzie oszustwa zamieściło na swoich stronach internetowych kilka banków. Ostrzegają przed takim procederem, ale i informują, co należy zrobić, by zminimalizować szanse przestępców na powodzenie ich procederu.

Zadzwoń do znajomego

Najprostsza rzecz, to zadzwonienie do znajomego, który rzekomo prosi o wsparcie, i upewnienie się, czy to naprawdę on wysłał wiadomość. To rada dla tych, którzy otrzymali prośbę o przekazanie kodu Blik.

Z kolei każdy powinien stosować dwuskładnikowe potwierdzenie swojej tożsamości podczas logowania na portalach społecznościowych, np. na Facebooku czy Messengerze, by utrudnić oszustom kradzież tożsamości, podszycie się pod jego osobę w sieci.

Odbierz towar od sprzedającego

Drugi sposób oszustwa sprowadza się do tworzenie przez cyberprzestępców fałszywych profili na portalach internetowych i oferowanie na nich różnych rzeczy do sprzedaży. Wszystko wygląda bardzo wiarygodnie, a proponowana forma płatności to kod Blik. Problem w tym, że po jego przekazaniu oszuści oczywiście nie wysyłają towaru, który rzekomo oferują.

Przed taką formą wyłudzenia pieniędzy można się uchronić, unikając transakcji z osobami, które mają profil dopiero od niedawna, nie mogą się pochwalić wieloma pozytywnymi wpisami oceniającymi współpracę z nimi. Warto też po prostu prosić sprzedającego o umożliwienie osobistego odbioru towaru i przekazać gotówkę czy kod Blik dopiero w momencie, gdy zobaczymy towar i upewnimy się, że jest on zgodny z ofertą zamieszczoną w internecie.

Przypomnień nigdy za wiele

Banki przypominają też o takiej oczywistości, by nigdy nie powierzać nikomu swoich danych do logowania do serwisów społecznościowych. Raz dlatego, że nawet najlepszy znajomy może je wykorzystać, by zrobić jakąś „niemądrą” rzecz, a dwa, że nie mamy wpływu na sposób przechowywania czy używania hasła przez osobę, której je powierzyliśmy i w efekcie może się ono w prosty sposób znaleźć w rękach przestępców.

Blik to wygodny sposób płacenia i przekazywania pieniędzy, do tego bardzo bezpieczny, ale trzeba z niego mądrze i rozważnie korzystać. Oszuści liczą naszą na łatwowierność, dobre serce, pośpiech, że nie będzie nam się chciało weryfikować otrzymanych próśb. Nie ułatwiajmy im zadania. Bez naszej „pomocy” niewiele zdziałają.

Potrzebujesz gotówki?

Bank odmówił Ci kredytu? Sprawdź jak możemy Ci pomóc! Korzystanie z naszych usług oznacza minimum formalności, uzyskanie rzetelnych porad i atrakcyjnych ofert.


Notowanie z: 2019-06-19
USD 3.8064 0.09
EUR 4.2667 0.21
CHF 3.8163 0.38
GBP 4.7894 0.36
Nasi Partnerzy