Obawy Polaków o finansową przyszłość

2019.05.26
Obawy Polaków o finansową przyszłość

Indeks Bezpieczeństwa Finansowego Nest Banku wskazuje, że choć poczucie bezpieczeństwa finansowego Polaków wzrosło w ciągu roku o 12%, do poziomu 64%, to jednocześnie aż o 15% (do ponad 56%) wzrosła grupa osób, która obawia się o swoją finansową przyszłość. Takich obaw nie ma 37% badanych (wzrost o 6%).

Zdaniem ekspertów Nest Banku, nie ma w tym sprzeczności, ani niepokojących sygnałów. Świadczy to raczej o rosnącej świadomości reguł rządzących światem finansów, lepszym rozumieniu zagadnień finansowych i uświadomieniu sobie, że obecne dochody nie muszą się utrzymać w przyszłości. Agnieszka Porębska-Kość z Nest Banku wskazuje, że coraz częściej rozmawiamy z rodziną i znajomymi o pieniądzach (deklaruje to już 79% respondentów) a ponad 55% polskich gospodarstw domowych posiada oszczędności (wg danych CBOS). Przestaje więc obowiązywać zasada „jakoś to będzie”, której miejsce zastępuje dokonywanie świadomych wyborów finansowych.

Najwyższy poziom poczucia bezpieczeństwa wykazali mieszkańcy dużych miast (68%, wzrost o 5 % w porównaniu do ubiegłego roku) oraz osoby z wyższym wykształceniem (62%, wzrost o 5%).

Zaufanie do banków i ich produktów

Polacy ufają, że produkty oferowane przez banki są bezpieczne. O bezpieczeństwo swoich środków ulokowanych w banku nie martwi się 81% badanych (wzrost o 4% w stosunku do ubiegłego roku). Największe zaufanie mamy do rachunków bankowych i kont oszczędnościowych (84% wskazań), lokat (76%) oraz ubezpieczeń z gwarantowanym zwrotem (66%). Tradycyjnie najmniej ufamy w bezpieczeństwo kredytów i pożyczek – aż 46% badanych uważa je za niebezpieczne

„Bezpieczeństwo finansowe” – co to znaczy?

Poczucie bezpieczeństwa finansowego utożsamiane jest przede wszystkim z posiadaniem stałej pracy (32%), oszczędności w banku (29%) i tzw. „zaskórniaków” trzymanych w domu (18%). Dopiero czwarte miejsce przypadło funduszom inwestycyjnym (7%).

Respondenci zapytani o to, co zrobiliby w momencie kryzysu finansowego najczęściej odpowiadali, że zrezygnowaliby z części wydatków (55%), szukaliby pomocy u rodziny lub podjęli dodatkową pracę. Jedynie 8% badanych wskazało, że szukałoby pomocy w ofertach firm pożyczkowych.

Zachowania nieodpowiedzialne

Budujące są odpowiedzi na pytanie o zachowania nieodpowiedzialne 27% badanych za takowe uznało zaciąganie pożyczek w parabanku. 22% nieodpowiedzialnym zachowaniem określiło rezygnację z pracy bez pewności zatrudnienia w innej firmie. Na kolejnych miejscach znalazły się: inwestowanie wszystkich oszczędności w jedno przedsięwzięcie (13%) oraz zbędne zakupy (7%).

 

Indeks Bezpieczeństwa Finansowego realizowany jest cyklicznie na zlecenie Nest Banku przez agencję badawczą SW Research. Celem badania jest śledzenie postaw i przekonań Polaków w zakresie ich bezpieczeństwa finansowego. Indeks bada, czy Polacy czują się bezpiecznie ze swoimi finansami, czy mają obawy o przyszłość oraz jak rozumieją bezpieczeństwo finansowe.

Tegoroczne badanie zostało metodą wywiadów on-line (CAWI) na próbie 1094 osób.

Potrzebujesz gotówki?

Bank odmówił Ci kredytu? Sprawdź jak możemy Ci pomóc! Korzystanie z naszych usług oznacza minimum formalności, uzyskanie rzetelnych porad i atrakcyjnych ofert.


Notowanie z: 2019-09-19
USD 3.9340 0.05
EUR 4.3385 0.01
CHF 3.9427 -0.05
GBP 4.9041 0.02
Nasi Partnerzy