Kredyty w programie „Czyste Powietrze”

2021.07.17
Kredyty w programie „Czyste Powietrze”

Pierwsze banki kredytujące podpisały umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) o udzielanie kredytów w ramach programu „Czyste Powietrze”. Można już składać wnioski o finansowanie z gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego, a następnie wnioskować o dotację ze wspomnianego programu, która spłaci część kredytu.

Badanie przeprowadzone przez Centrum Badania Opinii Społecznej wskazuje, że dla niemal połowy Polaków smog jest poważnym problemem w ich okolicy. Mamy świadomość, że zła jakość powietrza przyczynia się do licznych dolegliwości i chorób przewlekłych. Przekłada się to na naciski na władze różne szczebla, by te podejmowały działania na rzecz polepszenia jakości powietrza. Efektem presji opinii społecznej są uchwały antysmogowe wielu samorządów, który wymuszają na mieszkańcach zmianę sposobu ogrzewania domów, zastąpienie starych i nieefektywnych pieców, zwanych „kopciuchami”, ekologicznymi rozwiązaniami. Dostosowanie się do wymagań wiąże się z określonymi kosztami, które nie każdy może ponieść samodzielnie. Stąd tak duże znaczenie programu „Czyste Powietrze”.

Warunki oferty

Z kredytów i dotacji mogą skorzystać właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Aby otrzymać dotację na poziomie podstawowym (do 30 tys. zł), roczny dochód w ostatnim rozliczonym roku podatkowym nie może przekroczyć 100 tys. zł. Z podwyższonej dotacji (do 37 tys. zł) mogą skorzystać osoby spełniające następujące warunki: przeciętny miesięczny dochód na jedną osobę w wieloosobowym gospodarstwie domowym poniżej 1564 zł, a jednoosobowym poniżej 2189 zł.

Kredyt Czyste Powietrze z dotacją na częściową spłatę kapitału oraz gwarancją BGK można zaciągnąć na maksymalnie 12 lat, a jego wysokość może wynieść nawet 100 tys. zł.

Gwarancje BGK zabezpieczają spłatę do 80 proc. wartości kredytu, dzięki czemu może on być tańszy, zaciągnięty na wyższą kwotę, czy też mieć dłuższy niż standardowo okres spłaty.

Inwestycję należy zrealizować w ciągu 18 miesięcy od dnia wnioskowania o dotację, a następnie złożyć w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wniosek o jej rozliczenie. Fundusz wypłaci dotację po pozytywnej weryfikacji dokumentów, a bank zaksięguje te pieniądze na poczet spłaty kapitału kredytu.

Przeznaczenie pieniędzy

Środki uzyskane w ramach programu „Czyste Powietzre” przeznaczone są przede wszystkim na wymianę przestarzałych źródeł ciepła służących do ogrzewania budynków i podgrzewania wody, na nowoczesne, ekologiczne. Poza wymianą kotła, kredyt z dotacją może być wykorzystany na termomodernizację budynku czy montaż instalacji OZE (kolektory słoneczne, mikroinstalacja fotowoltaiczną lub wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła), a także na sfinansowanie audytu energetycznego (pod warunkiem wykonania ocieplenia przegród budowlanych) oraz dokumentacji projektowej i ekspertyzy.

Ocieplenie ścian zewnętrznych oraz wymiana stolarki drzwiowej (w tym bramy garażowej) i okiennej, to niezwykle ważne elementy poprawy efektywności energetycznej budynku, gdyż przez wspomniane elementy konstrukcyjne możemy tracić nawet do 40 proc. energii cieplnej. Nowe urządzenie grzewcze, nawet to wysokosprawne – niskoemisyjne, w nieocieplonym domu nie będzie w pełni efektywnym rozwiązaniem.

Termomodernizacja budynku przynosi wymierne znaczne oszczędności w kosztach ogrzewania.

Banki kredytujące

Wśród banków, których wnioski o przyznanie limitów o dotacje na lata 2021-2022 w ścieżce bankowej programu „Czyste Powietrze” zostały zaakceptowane przez NFOŚiGW, znalazły się: Alior Bank, BNP Paribas Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska, Bank Polskiej Spółdzielczości, Credit Agricole Bank Polska, Santander Consumer Bank oraz Spółdzielcza Grupa Bankowa. Termin udostępnienia możliwości korzystania z gwarancji zależy od decyzji banku kredytującego.

Potrzebujesz gotówki?

Bank odmówił Ci kredytu? Sprawdź jak możemy Ci pomóc! Korzystanie z naszych usług oznacza minimum formalności, uzyskanie rzetelnych porad i atrakcyjnych ofert.


Notowanie z: 2021-09-26
USD 3.9272 0.04
EUR 4.6021 -0.10
CHF 4.2398 -0.04
GBP 5.3548 -0.43
Nasi Partnerzy