Co drugi dorosły Polak deklaruje, że czuje się w Internecie bezpiecznie – wynika z najnowszego raportu Banku Pekao S.A., dotyczącego zachowań w wirtualnej rzeczywistości. Zdaniem aż 82% respondentów najlepszą odpowiedzią na zagrożenia w sieci jest rozwaga i bycie uważnym. Bank udostępnił również test, dzięki któremu każdy może określić, jakim jest typem internauty i jakie kroki powinien podjąć, aby bezpiecznie poruszać się w sieci.
Co do tego, że Internet to wygoda, możliwość zdobywania wiedzy i korzystania z bardzo różnorodnej rozrywki, polepszenia efektywności działań zawodowych i poznawania nowych ludzi z pewnością nikt nie ma wątpliwości. Rzecz w tym, by z dobrodziejstw sieci korzystać rozsądnie i w bezpieczny sposób i tym samym nie ułatwiać zadania cyberprzestępcom, którzy czyhają, by wykorzystać nasze dane osobowe do przestępczych celów, skraść nasze pieniądze, narobić innych szkód. Stąd nieustannie płynące z różnych źródeł apele o stosowanie zasady ograniczonego zaufania, przestrzegania choćby tylko podstawowych reguł bezpieczeństwa, unikania sytuacji, które narażają naszą prywatność i nasze pieniądze na działania oszustów.
W jakim stopniu jesteśmy świadomi zagrożeń występujących w cyberprzestrzeni? Czy potrafimy zadbać o swoje bezpieczeństwo? Jak sobie z tym radzimy? Jakie prezentujemy postawy i taktyki działania? Na te i wiele innych pytań odpowiada raport Banku Pekao pt. „Czy czujesz się bezpiecznie w Internecie”, w którym wnioski z rozmów z Internautami zostały połączone z pomiarem ankietowym wśród dorosłej populacji Polaków.
Wszechobecne cyberprzestępstwa
Jak wynika z badania, 13 mln dorosłych internautów, czyli co trzeci Polak był ofiarą co najmniej jednego cyberprzestępstwa. Najczęściej wskazywane były infekcja urządzenia, utrata pieniędzy z rachunku bankowego, wykorzystanie danych do podszywania się, głównie po to, by potem oszukać znajomych. 47% respondentów badania wie, co zrobić w przypadku ataku, jednak tylko co trzeci ankietowany zgłosił fakt zaistnienia przestępstwa.
Zatem problem cyberataków jest znany respondentom. Jednak wiedza o zagrożeniach jest rozproszona i chaotyczna. Zaledwie 36% ocenia swoje wiadomości o zagrożeniach w sieci jako zdecydowanie lub raczej duże, ale ponad połowa uczestników badania jest otwarta na poszerzanie wiedzy z tego zakresu. Zdaniem 55% respondentów to banki powinny informować o zagrożeniach w sieci.
Rozwaga ważniejsza od technologii
Raport Pekao pokazuje, że aż 82% respondentów jest zdania, że rozważne zachowanie w sieci jest ważniejsze niż stosowanie najlepszych technologii i programów zabezpieczających. Aby uchronić się przed oszustwami i atakami internauci stosują różne zabezpieczenia. Najczęstszą taktyką jednak jest ostrożność. Ponad połowa respondentów unika otwierania linków lub załączników pochodzących z nieznanych źródeł; 42% badanych osób korzysta z programów antywirusowych; 40% nie loguje się do publicznego WIFI; 38% stosuje hasła/PIN-y do kont lub urządzeń; 36% uważa na to, co zamieszcza w sieci.
Cztery typy Internautów
W raporcie opracowanym przez Bank Pekao S.A. dokonano też analizy zachowań Polaków w sieci. W efekcie zidentyfikowano cztery podstawowe typy internautów: Minimaliści (30% ankietowanych), Zaradni (28%), Pragmatycy (27%) i Ryzykanci (15%). Każda z tych grup różni się w swoim podejściu do bezpieczeństwa, wiedzy na temat zagrożeń oraz sposobach zabezpieczeń stosowanych podczas korzystania z Internetu i urządzeń elektronicznych.
Jak zaznaczają autorzy raportu, większość z nas zdaje sobie sprawę z istniejących zagrożeń, choć różnimy się w ich odbiorze, a także inaczej na nie reagujemy. Najczęściej cyberataku doświadczają Ryzykanci (78% respondentów z tej grupy przyznało, że byli celem cyberzłodziei); najrzadziej Pragmatycy (45%). Zapewne wynika to ze sposobu, w jaki obie grupy zachowują się w Internecie. Pragmatycy spędzają w nim najmniej czasu i bardzo dbają o swoje bezpieczeństwo, co upodabnia ich do grupy Zaradnych. Minimaliści z kolei przebywają w sieci ponad 6 godzin dziennie, czyli o 30 minut więcej niż wynosi średnia. Czują się tam swobodnie, jednak charakteryzuje ich również duży poziom zagubienia.
Kim jestem? Przydatny test
Dodatkiem do raportu Pekao jest test, dzięki któremu każdy może sprawdzić, który z profili najtrafniej charakteryzuje jego zachowania w sieci. Po jego wykonaniu otrzymujemy wskazówki, na co zwrócić uwagę, aby bezpiecznie korzystać z Internetu.
Warto zapoznać się z całym raportem, wypełnić test i dowiedzieć, co specjaliści radzą nam, by nasze zachowanie w sieci nie wiązało się z zagrożeniami.