Banki zwrócą klientom 1,5 mld zł

2020.07.12
Banki zwrócą klientom 1,5 mld zł

Klienci 14 banków mogą liczyć na proporcjonalny zwrot opłat za wcześniej spłacony kredyt konsumencki lub pożyczkę. Sprawa dotyczy osób, które zawarły umowy po wejściu w życie ustawy o kredycie konsumenckim, tj. po 18 grudnia 2011 roku. Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów szacowana wartość zwrotu wyniesie co najmniej 1,5 mld złotych.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów już w 2016 r. uznał, że instytucja finansowa powinna rozliczyć się z klientem w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego. Co więcej, we wrześniu 2019 r., interpretację tę potwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Preferowana metoda liniowa

Metoda liniowa polega na tym, że instytucja finansowa dzieli wszystkie koszty przez liczbę dni kalendarzowych, w których miała obowiązywać umowa. Wynik mnoży przez liczbę dni, o które skrócono okres kredytowania i tę kwotę powinna oddać konsumentowi.

– Odbyłem wiele spotkań z branżą finansową, podczas których mówiłem, że przy obliczaniu zwrotu powinno się stosować metodę liniową, która jest zrozumiała dla konsumentów, przejrzysta i sprawiedliwa. Branża przyjęła postulowaną przez Urząd liniową metodę rozliczeń. Konsumentów zachęcam do składania reklamacji, aby jak najszybciej odzyskać pieniądze – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Kto może się ubiegać o zwrot

O zwrot mogą się ubiegać osoby, które zawarły umowę kredytu konsumenckiego lub pożyczki po wejściu w życie ustawy o kredycie konsumenckim, tj. po 18 grudnia 2011 roku. Termin przedawnienia roszczeń wynosi 10 lat dla spłat dokonanych przed 9 lipca 2018 r. oraz 6 lat dla spłat dokonanych po tej dacie.

Do zaleceń Urzędu zastosowało się 14 banków (w kolejności alfabetycznej): Alior Bank, BNP Paribas, Credit Agricole Bank Polska, Getin Noble Bank, Idea Bank, ING Bank Śląski, mBank, Millennium Bank, Nest Bank, PKO BP, Pekao SA, Santander Bank Polska, Santander Consumer Bank i Volkswagen Bank Polska. W komunikacie prasowym UOKIK napisano: „oczekujemy, że Plus Bank oraz Bank Handlowy także jak najszybciej dostosują swoją praktykę do zaleceń Urzędu”.

Kalkulator kredytowy

UOKiK przygotował kalkulator kredytowy, który pomaga wyliczyć orientacyjną kwotę zwrotu według metody liniowej. Ubiegając się o zwrot, można skorzystać z gotowego formularza i wysłać go do instytucji finansowej.

Pomoc dla konsumentów:

Tel. 801 440 220 lub 22 290 89 16 – infolinia konsumencka

E-mail: porady@dlakonsumentow.pl

Rzecznicy konsumentów w miastach i powiatach

Regionalne Ośrodki Konsumenckie: tel. 22 299 60 90,  Dlakonsumenta.pl

Potrzebujesz gotówki?

Bank odmówił Ci kredytu? Sprawdź jak możemy Ci pomóc! Korzystanie z naszych usług oznacza minimum formalności, uzyskanie rzetelnych porad i atrakcyjnych ofert.


Notowanie z: 2020-08-13
USD 3.7277 -0.10
EUR 4.3991 0.02
CHF 4.0886 0.05
GBP 4.8629 0.08
Nasi Partnerzy